Grupa dla wszystkich poszkodowanych przez władze, samorządowe oraz Państwowe.
Dla usprawnienia proszę w temacie pisać miejscowość oraz wymienić organ, np. gminę lub nazwę instytucji.

Postautor: Administrator » 2013-07-10, 07:09

Szykuje się jeden z największych pozwów zbiorowych. Wartość pozwu to ponad 70 milionów złotych. Ponad 1400 akcjonariuszy Stoczni Szczecińskiej Porta Holding domaga się od Skarbu Państwa zapłaty za akcje. Przypomnijmy, że akcje te straciły na wartości gdy Skarb Państwa dopuścił do upadłości Stoczni Szczecińskiej. Zdaniem akcjonariuszy reprezentowanych przez byłego prezesa Stoczni Szczecińskiej Porta Holding, akcje stały się bezwartościowe z powodu działań Skarbu Państwa. Polegało to na tym, że Skarb Państwa próbował przejąć kontrolę nad Firmą mając tylko 13% akcji. W rezultacie tych działań, akcje które osiągały cenę ponad 194 zł, zostały wycenione na 21 zł. Tym samy akcjonariusze stracili większość majątku.

Wczoraj sąd w Szczecinie zdecydował o dopuszczeniu pozwu. Tym samym Sąd odrzucił wniosek pełnomocnika Skarbu Państwa, który zakwestionował możliwość złożenia pozwu zbiorowego w tej sprawie. Sąd uznał, że wszystkie przesłanki dotyczące możliwości złożenia pozwu zbiorowego zostały spełnione, pozew złożyło ponad 10 osób, roszczenia oparte są na tej samej podstawie, ten sam podmiot jest pozwanym i pozew dotyczy roszczeń pieniężnych. Ocenia się, że do pozwu może przystąpić jeszcze kilka tysięcy osób.

Pełnomocnik Skarbu Państwa już zapowiedział, że po sporządzeniu uzasadnienia zostanie rozważona możliwość złożenia zażalenia na decyzję sądu.

W tym przypadku można zaobserwować ewidentną złą wole Skarbu Państwa który nie przyjmuje do wiadomości spraw praktycznie oczywistych. Po ogłoszeniu upadłości Porty Holding, członkowie zarządu zostali aresztowani i oskarżeni o narażenie spółki na straty. W roku 2008 zostali uniewinnieni, prokuratura złożyła apelację, sąd ponownie uznał ich za niewinnych. Ostateczną decyzję uniewinniającą podjął Sąd Najwyższy do którego prokuratura złożyła kasację. Wygląda to na rozpaczliwą próbę tuszowania własnych błędów przez władze.
Członkowie zarządu Porty Holding otrzymali kilkusettysięczne odszkodowania za niesłuszne aresztowanie oraz zaległe wynagrodzenie wraz z odsetkami, w sumie ponad milion złotych.

Warto obserwować proces bo tak dużego pozwu zbiorowego jeszcze w Polsce nie było.
Administrator Forum Dyskusyjnego Pozwów ZbiorowychAdministrator

offline
Administrator
 
Posty: 73
Rejestracja: 2010-07-17, 02:41

Wróć do Władza Państwowa i Samorządowa

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Chmura tagÓw

cron