Postautor: Administrator » 2010-08-27, 21:09

Zastanawiam się czy zgodnie z Ustawą o pozwach zbiorowych, można w Polsce pozwać koncerny tytoniowe.
Własnie przed chwilą przeczytałem, że nikotyna przyczynia się do rozwoju raka piersi.
To już nie są przypuszczenia, ale potwierdzone naukowo fakty.

W USA koncerny tytoniowe w ramach pozwów zbiorowych zapłaciły ogromne odszkodowania.
A jak to jest w Polsce?
Administrator Forum Dyskusyjnego Pozwów Zbiorowych



Administrator

offline
Administrator
 
Posty: 73
Rejestracja: 2010-07-17, 02:41

Postautor: Krzysztof007 » 2010-08-27, 21:25

No własnie jak to jest w Polsce? Również jestem ciekaw, ponieważ uważam, że osoby palące powinny mieć wyznaczone do tego miejsce. Nie wyobrażąm sobie aby moje dzieci wdychały dym z papierosa, a potem leczyły się przez takich nieodpowiedzialnych ludzi.
Czy ktoś w Polsce pozwał już koncern tytoniowy?



Krzysztof007

offline
 
Posty: 60
Rejestracja: 2010-08-26, 21:21

Postautor: Administrator » 2010-08-27, 22:04

W przypadku który opisałeś nie chodzi raczej o koncerny tytoniowe,
lecz właścicieli lokali, itp....
Moje pytanie dotyczyło odpowiedzialności koncernów tytoniowych za utrate zdrowia poprzez:
1. brak informacji o szkodliwości (kilka lat temu)
2. zbyt ogólne informacje o szkodliwości
3. uzależnienie palacza
Administrator Forum Dyskusyjnego Pozwów Zbiorowych



Administrator

offline
Administrator
 
Posty: 73
Rejestracja: 2010-07-17, 02:41

Postautor: MaÅ‚gorzata » 2010-08-28, 11:53

Osobiście wydaje mi się, że w Polsce daleka droga do tego typu spraw.
Uważam, że każdy palacz powinien być świadomy po co sięga. Oznaczenia na opakowaniach są i wyraźnie mówią o tym, że "palenie zabija".
Nie są one zbyt ogólne, są przede wszystkim dosadne. Wystarczą dwa słowa, które każdy przeczyta i zauważy. A jakby tak dołączyć do paczki stronę A4 wyjaśniającą szkodliwość palenia, to kto by to czytał; wydaje mi się że nie liczni z Nas.



Małgorzata

offline
 
Posty: 38
Rejestracja: 2010-08-27, 06:04

Postautor: Krzysztof007 » 2010-08-28, 19:55

Tak, ma Pani rację. Osoby, które palą papierosy robią to świadomie. Zastanawiam się jaki powód podały by osoby pozywając koncerny tytoniowe? Przecież to oni wybierają papierosy, na własne życzenie się trują.



Krzysztof007

offline
 
Posty: 60
Rejestracja: 2010-08-26, 21:21

Postautor: Kornelia » 2010-08-29, 16:16

Witam wszystkich palÄ…cych i nie palÄ…cych;)

Wydaje mi się, że pozywanie kogoś o to, że samodzielnie dokonaliśmy takiego a nie innego wyboru ze świadomością konsekwencji (informacja na opakowaniu lub chociażby informacje przekazywane przez media), jakie z tego wynikają nie powinno mieć miejsca.
Oczywiście jeśli chodzi o USA to jest tam wiele spraw, które o dziwo można wygrać.



Kornelia

offline
 
Posty: 28
Rejestracja: 2010-08-26, 18:16

Postautor: Magdalena^ » 2010-08-29, 16:51

Zgadzam się z Wami, jeśli świadomie wybieramy papierosy, to świadomie zabijamy się. Nie widzę celu w tym, że pozwiemy koncern tytoniowy, a potem i tak będziemy palić.
Raczej osoby, które nie palą powinny pozwać tych którzy palą w miejscach gdzie jest zakaz palenia. To jest świadome zatruwanie innych.



Magdalena^

offline
 
Posty: 70
Rejestracja: 2010-08-26, 21:09

Postautor: Kenaj » 2010-08-30, 06:44

Powinnismy chyba jednak rozróżnić kwestie samodzielnego wyboru palenia lub nie, od ukrywania informacji o szkodliwości palenia, narażaniu się na przewlekłe i smiertelne choroby, rak, itp...
Poza tym sposób reklamy papierosów również wywiera presję szczególnie na młodzież. Jeszcze nie tak dawno byłem w klubie gdzie hostessy częstowały papierosami.
To również wywiera swojego rodzaju presję na palacza albo nawet niepalacza.



Kenaj

offline
 
Posty: 16
Rejestracja: 2010-07-17, 03:42

Postautor: Kamil » 2010-08-30, 06:54

Co do tego częstowania przez hostessy papierosami to już kompletna przesada.
Uważam, że bezsensowne i bezpodstawne jest pozywanie koncernu tytoniowego przez osobę palącą. Jakie to powody przedstawiłaby grupa osób palących występujących do Sądu przeciwko takiej instytucji? Pamiętajmy też to nie Ameryka to Polska!



Kamil

offline
 
Posty: 29
Rejestracja: 2010-08-28, 15:05

Postautor: Rysio » 2010-09-01, 22:46

Moim zdaniem oznaczenia na paczkach papierosów jasno i wyraźnie wskazują na to, że palenie jest bardzo szkodliwe dla ludzi palących, jak i niepalących. Na paczkach paierosów już od jakiegoś czasu są wyraźnie napisane informacje, jakie choroby może wywołać palenie. Palacze sami dokonują świadomego wyboru, i sami decydują o tym czy się zatruwać czy nie. Więc nie ma tu podstaw do pozywania koncernów tytoniowych.



Rysio

offline
 
Posty: 17
Rejestracja: 2010-08-26, 19:18

Postautor: Administrator » 2010-09-02, 06:35

Czyżby wyszły nasze Polskie kompleksy? Jesteśmy gorsi?
To w Ameryce obywatel jest chroniony przed nadużyciami np. przez koncerny tytoniowe a w Polsce ten sam koncern tytoniowy czuje się już bezkarnie i może wszystko?
Bo co? Przyjechał na wieś, do zaścianka?
Zreszta tak nas traktują, kupcie proszek do prania w Niemczech i teoretycznie ten sam proszek w Polsce, od razu widać różnicę na korzyść Niemieckiego.
Dlaczego? Bo nas zwyczajnie oszukują, było zreszta kilka artykułów w prasie na ten temat, jakieś idiotyczne tłumaczenia że w Polsce ludzie dużo proszku sypią do prania więc musi byc gorszej jakości. Za takich debili nas uważają.

A lekarstwa?
Dlaczego mamy jedne z najwyższych cen na lekarstwa w Europie?
Bo NFZ refunduje, nikt tego nie pilnuje ze strony urzędów, więc można polaczków doić jak bydło.
Być może włąśnie pozew zbiorowy, jako istytucja mogąca połączyć setki/tysiące osób ma szanse położyć temu kres?

A wracając do koncernów tytoniowych to nie chodzi o produkcję (w USA też nie o to chodziło) tylko o kłamstwa, ukrywanie wyników badań o szkodliwości i uzależnieniu, itp...
Administrator Forum Dyskusyjnego Pozwów Zbiorowych



Administrator

offline
Administrator
 
Posty: 73
Rejestracja: 2010-07-17, 02:41

Postautor: Krzysztof007 » 2010-09-20, 18:17

Panie Administratorze, mnie się wydaje, że świadomie wybieramy to czy palimy czy nie. Na opakowaniu jest napisane dużymi czarnymi literami, że palenie zabija. Więc jak tu można kogoś oskarżać, że ktoś nas truje jak sami podejmujemy tą decyzje, że palimy. Osobiście nie palę papierosów, ponieważ wiem, że to skraca życie, dziwię się tym, co palą, widocznie nie zależy im aby być na tym świecie.



Krzysztof007

offline
 
Posty: 60
Rejestracja: 2010-08-26, 21:21

Postautor: Alicja » 2010-10-09, 14:48

Hmm jeśli koncerny tytoniołe nie umieszczały wszystkich informacji związanych ze skłądem papierosów to oczywiście powinni ponieść za to konsekwencje. Jednak uważam, że taki palacz nie patrzy na skład lub wyniki badań związanych z paleniem papierosów. Ich nałog jest tak silny, że jest im wszystko jedno.



Alicja

offline
 
Posty: 24
Rejestracja: 2010-09-23, 13:04

Postautor: focus » 2010-10-09, 19:19

Ja osobiście uważam, że znalazłoby się wiele powodów do pozwania takiego koncernu tytoniowego. Wystarczyła by konsekwencja w działaniu, upartość i ochota na długotrwałą walkę z tak wielką instytucją, która właściwie nie byłaby łatwa. Cieszę się jednak, że nie palę, więc sprawa de facto mnie nie dotyczy. Ale palacze, którzy rzucili palenie z przyczyn zdrowotnych powinni domagać się swego.



focus

offline
 
Posty: 35
Rejestracja: 2010-09-09, 11:05

Postautor: Administrator » 2010-10-11, 13:16

Krzysztof007 pisze:Panie Administratorze, mnie się wydaje, że świadomie wybieramy to czy palimy czy nie.

To prawda, ale co z okresem z przed kilku lat kiedy nie było informacji?

Co z ukrywaniem informacji o szkodliwości?

Jak siÄ™ ma do tego narzucajaca sie reklama, np. kioski, witryny sklepowe?

Jak sie ma do tego forma reklamy przedstwiająca (dotyczy to równiez piwa i alkoholi) palenie jako aktrakcyjny styl zycia, itp... ?
Administrator Forum Dyskusyjnego Pozwów Zbiorowych



Administrator

offline
Administrator
 
Posty: 73
Rejestracja: 2010-07-17, 02:41

Następna

Wróć do Usługi różne

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Chmura tagÓw

cron