Tworzymy bazę wiedzy na temat pozwów zbiorowych. Prosimy pytać o konkretne zagadnienia. Odpowiedzi ukażą się tutaj na forum dyskusyjnym, oraz razem zebrane na stronie: www.pozew-zbiorowy.com.pl

Postautor: zefir » 2010-10-01, 14:26

Czy pozew grupowy można złożyć przez sąd elektroniczny (to by ograniczyło koszty pozwu do 25000 zł)?



zefir

offline
 
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-01, 14:06

Postautor: Magdalena^ » 2010-10-02, 14:10

Wszystko zależy w jakim mieście skłądasz pozew. Zazwyczaj E-sądy zajmują się sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Jeśli chodzi o inne sprawy, raczej lepiej jest zgłąszać to osobiście.
Jednak najepiej jest wypytać się w danym mieście jak to wygląda.



Magdalena^

offline
 
Posty: 70
Rejestracja: 2010-08-26, 21:09

Postautor: zefir » 2010-10-02, 14:39

Magdalena^ pisze:Wszystko zależy w jakim mieście skłądasz pozew. Zazwyczaj E-sądy zajmują się sprawami z zakresu postępowania gospodarczego, czyli wydawaniem nakazów zapłaty wynikających na przykład z niezapłaconych rachunków. Jeśli chodzi o inne sprawy, raczej lepiej jest zgłąszać to osobiście.
Jednak najepiej jest wypytać się w danym mieście jak to wygląda.


Osobiscie jest 5% oplaty od wartosci przedmiotu sporu, pozew grupowy wg ustawy o postepowaniu grupowym to 2%, a pozew przez sad elektroniczny to 1,25%, chodzi wiec o znalezienie najlepszej metody na zmniejszenie kosztow.
A sprawa by byla o naruszenie prawa przez organ panstwowy i szkody z tego tytulu poniesione. Osob jest duzo, ale kazdy ma roszczenia w innej wysokosci, wiec jak je ujednolicic (czy jesli sie je usredni to niektorzy dostana mniej, niz gdyby dzialali indywidualnie, a niektorzy wiecej?)?
Moze wiec lepiej zamiast pozwu grupowego zlozyc pozew do e-sadu w ramach wspoluczestnictwa (art. 72-74 kpc)?
Problem jest jeszcze taki, ze niektorzy z potencjalnych wspoluczestnikow przerwali bieg terminu podejmujac probe ugody, a inni nie. Czy wiec skladajac pozew na podstawie art. 72-74 dla tych wspoluczestnikow, ktorzy nie podejmowali proby ugody nie bedzie postawiony zarzut przedawnienia? Wydaje sie ze nie, gdyz w art. 73 jest napisane "czynności procesowe współuczestników działających są skuteczne wobec nie działających", ale moze to dotyczy wylacznie czynnosci juz po zlozeniu pozwu, czy wczesniejszych rowniez?



zefir

offline
 
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-01, 14:06

Postautor: focus » 2010-10-05, 13:46

Szczerze powiedziawszy właśnie od Was dowiaduję się o takiej możliwości jak e-Sąd.
Cieszy mnie to, że rozwój Naszego społeczeństwa idzie do przodu.
Czy możecie mi przybliżyć działanie takich e-Sadów? Z góry dziękuje.



focus

offline
 
Posty: 35
Rejestracja: 2010-09-09, 11:05

Postautor: zefir » 2010-10-05, 14:18

focus pisze:Szczerze powiedziawszy właśnie od Was dowiaduję się o takiej możliwości jak e-Sąd.
Cieszy mnie to, że rozwój Naszego społeczeństwa idzie do przodu.
Czy możecie mi przybliżyć działanie takich e-Sadów? Z góry dziękuje.


Teoretycznie e-sad jest przeznaczony dla spraw upominawczych, ale tak naprawde nic nie stoi na przeszkodzie, aby bardziej skomplikowana sprawe tam wyslac, e-sad po stwierdzeniu, ze nakaz zaplaty nie przysluguje wowczas taka sprawe przesle do sadu zwyklego wedlug wlasciwosci.



zefir

offline
 
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-01, 14:06

Postautor: Magdalena^ » 2010-10-07, 11:32

No tak, zgłaszanie problemu do sądu drogą elektroniczna jest mniej kosztowne, jednak z tego co wiem, to nie można wszystkich spraw w ten sposób zgłaszać. dlatego tak jak wcześniej pisałam, lepiej się dowiedzieć czy w danym sądzie jest taka możliwość.



Magdalena^

offline
 
Posty: 70
Rejestracja: 2010-08-26, 21:09

Postautor: zefir » 2010-10-07, 12:38

Magdalena^ pisze:No tak, zgłaszanie problemu do sądu drogą elektroniczna jest mniej kosztowne, jednak z tego co wiem, to nie można wszystkich spraw w ten sposób zgłaszać.


Zlozyc mozna wszystko, ale nie wszystko e-sad merytorycznie rozpatrzy, to czego nie rozpatrzy przekaze wg wlasciwosci do sadu zwyklego, a ten niestety moze (chociaz nie powinien, patrz komentarze tutaj: http://sub-iudice.blogspot.com/2010/08/ ... 0968847798 ) w ramach uzupelniania rzekomych brakow formalnych dorzucic standardowa oplate 5% (pomniejszona o juz wplacone 1,25% w e-sadzie), chyba ze to bylby pozew grupowy, to wtedy 2%.

Magdalena^ pisze:dlatego tak jak wcześniej pisałam, lepiej się dowiedzieć czy w danym sądzie jest taka możliwość.


E-sad jest tylko jeden na cala Polske.
Ostatnio zmieniony 2010-10-23, 20:41 przez zefir, Å‚Ä…cznie zmieniany 1 raz



zefir

offline
 
Posty: 8
Rejestracja: 2010-10-01, 14:06

Postautor: Magdalena^ » 2010-10-14, 12:51

Hmm z tego co wydaje mi się, to e-sąd jest w Lublinie i Poznaniu (miał powstać kilka miesięcy temu) ...



Magdalena^

offline
 
Posty: 70
Rejestracja: 2010-08-26, 21:09


Wróć do Baza Wiedzy na temat Pozwów Zbiorowych

Kto jest online

Zarejestrowani użytkownicy: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika

Chmura tagÓw

cron